Żel antybakteryjny – czy stosować przy atopowym zapaleniu skóry?

Żel antybakteryjny – czy stosować przy atopowym zapaleniu skóry?

Skóra atopowa jest bardzo trudno w pielęgnacji. Gdy wybierze się zły kosmetyk bardzo łatwo ją podrażnić. Dlatego też przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy upewnić się, czy nie zaszkodzi on naszej cerze. Żel antybakteryjny należy do grupy specyfików, które są raczej dobre dla skóry atopowej.

Jakie muszą być żele antybakteryjne do skóry atopowej?

Przede wszystkim zrobione na bazie naturalnych składników i z minimalną dawką alkoholu. Nie jest tajemnicą, że bardzo wysusza on cerę, a pacjentom z atopowym zapaleniem skóry to ostatnie, czego im potrzeba. Dla nich zalecane jest raczej nawilżanie skóry, a nie jej gwałtowne osuszanie. Dlatego gdy decydują się na przykład na żel antybakteryjny do twarzy, muszą mieć absolutną pewność, że nie zaostrzy on choroby głównej, jakim jest atopowe zapalenie skóry.

Czy można używać przed dłuższy czas żelów antybakteryjnych, mając atopową skórę?

To zależy przede wszystkim, jaki się ma typ skóry i w jakiej obecnie fazie jest choroba. Jeśli zaczerwienienie i swędzenie twarzy ustąpiło, można spróbować sięgnąć po żele antybakteryjne. Natomiast, jeżeli AZS jest w fazie ostrej, nie warto eksperymentować z nowymi kosmetykami, gdyż to może nasilić objawy skórne.

Czy osoby z AZS mogą stosować żel antybakteryjny do rąk?

Jak najbardziej. Zwłaszcza, że obecnie żel antybakteryjny do rąk to jeden ze sposobów walki z koronawirusem. Niemniej chorzy na atopowe zapalenie skóry przed aplikacją żelem powinni najpierw go nieco rozcieńczyć wodą. Może on i będzie wtedy nieco mniej skuteczny, lecz nie zaszkodzi ich wrażliwej skórze